Getir, Avrupa’dan çıkışın yolunu buldu

Sercan ÇELİKBAŞ

Şirket hissedarlarının önümüzdeki haftalarda Getir’e milyonlarca sterlin daha yatırmak için geçici planlar hazırladıkları aktarıldı. Duruma yakın kaynaklar, aralarında Abu Dabi devlet destekli fon Mubadala, Sequoia Capital ve Tiger Global’in de bulunduğu önde gelen yatırımcıların son günlerde yeni finansman planını kabul ettiklerini söyledi.

Getir, Mubadala, Abu Dhabi egemen servet fonu, Sequoia Capital ve Tiger Global gibi önde gelen yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Yeni finansman girişi, Getir’in halihazırda topladığı 2 milyar dolardan fazla paraya katkıda bulunarak onu dünyanın en cömert şekilde desteklenen hızlı teslimat platformlarından biri haline getirecek.

YENİ FİNANSMAN ÇIKIŞ MALİYETİNİ KARŞIYACAK
Getir’in radikal bir yeniden yapılanmaya giderek İngiltere, Almanya ve Hollanda’daki operasyonlarının tamamını kapatacağı biliniyor. Yeniden yapılanmayla birlikte Getir, Türkiye iç pazarına odaklı bir işletme haline gelecek ve şirket Türkiye’de gıda dağıtım operasyonlarına odaklanacak.

Hissedarlardan sağlanacak yeni finansman, Avrupa’daki üç ülkeden çıkış maliyetini karşılamanın yanı sıra Getir’e yatırım yapmak için ek sermaye sağlayacak. Bu hafta duyurunun gelmesi bekleniyor.

Getir’in İngiltere’den çekilmesinin yaklaşık 1.500 çalışanı etkileyeceği bildirildi. Getir, kayıpları azaltmak amacıyla İtalya ve İspanya da dahil olmak üzere birçok ülkeden çekildi.

Geçtiğimiz Eylül ayında Getir, işgücü büyüklüğünde de keskin bir kesinti yaptığını ve küresel çalışan tabanının yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkaracağını duyurmuştu.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir