Yaşlı Olduğunu Düşündüğü İçin Başvuru Yapmadı, CV Bile Göndermeden 320 Bin Dolar Maaşla Google’a İşe Girdi!

43 yaşındaki Mark Boardman, Google’da çalışma hayali uzun zaman önce sona ermişti. Yaklaşık on yıl önce ilk başvurusunu yapmasına rağmen, mülakat süreci beklenmedik bir şekilde kesintiye uğrayarak sonuçlanmamıştı çünkü karşılaştığı İK görevlisi işten ayrılmıştı. Bu deneyimden sonra Google’a başvuru yapma kararını bir daha gözden geçirmişti.

320 BİN DOLAR MAAŞ TEKLİF ETTİLER

Ancak birkaç ay önce Boston Consulting Group’ta çalıştığı sırada Google, BCG’nin müşterisi oldu. Bu durum, Boardman’ın hayatında hiç beklemediği bir dönüm noktasına işaret edecekti. Kısa süre sonra Google Cloud’un satış ekibinde açık bir pozisyon olduğu bildirildi ve Boardman’a yılda 320 bin doların üzerinde bir maaş teklif edildi.

Boardman, Business Insider’a verdiği demeçte bu teklifin karşı konulamaz olduğunu ve kariyerinde karşılaştığı en iyi fırsatlardan biri olduğunu dile getirdi. Ancak başlangıçta Google gibi bir şirketin onu işe alabileceğine dair şüpheleri olduğunu ve bu teklife çok şaşırdığını belirtti.

Mark Boardman
Fotoğraf: Business Insider

Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin genellikle genç çalışanları tercih ettiğini ve 40 yaş üzeri adayları işe almanın zorluğunu vurgulayan Boardman, şirketlerin çalışan havuzlarını çeşitlendirmeye daha fazla önem vermesi gerektiğini savundu. Yaş ayrımcılığı konusunda artan farkındalığın da bu yönde etkili olduğunu belirtti.

Boardman’ın tavsiyeleri arasında, başvurulan şirket hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanın ve bağlantılar kurmanın önemi yer alıyor. Ayrıca mülakat sürecinde dürüst ve açık olmanın, şirketin beklentilerini daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini vurguluyor.

Son olarak, iş hayatında mutlu olmanın ve kendi yeteneklerinize en uygun işi bulmanın önemine değinen Boardman, uzun yıllar süren çalışma deneyiminden edindiği bilgileri paylaşıyor ve her zaman kapılar kapandığında kendi fırsatlarını yaratmanın önemini vurguluyor.

BOARDMAN’IN UMUDUNU YİTİRENLERE TAVSİYELERİ

Yaşınızın ilerlediğini ve bazı işler için yaşlı olduğunuzu düşünüyorsanız Boardman’ın bazı önerileri var:

ŞİRKET HAKKINDA BİLGİLİ OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN

Boardman’ın avantajı, Google’ın onun müşterisi olmasıydı; bu sayede şirketin ürünleri ve çalışma kültürü hakkında zaten bilgi sahibiydi. Bu durum, bir mülakata girmeden önce bildiklerini tekrar etmesini veya yeni şeyler öğrenmesini gerektirmedi.

Ayrıca Boardman, şirketteki insanları tanıyordu ve bu da kendisinin ne beklenildiğini daha iyi anlamasını sağladı. İş dünyasında bu durum genellikle ‘networking’ olarak adlandırılır. Boardman, profesyonel etkinliklere katılarak bağlantılar kurmayı ve başvurduğu şirketlerdeki kişilerle tanışmayı öneriyor. Mülakattan önce başvurduğunuz şirket hakkında detaylı bir araştırma yapmanın da önemine dikkat çekiyor.

DÜRÜST VE AÇIK OLMAKTAN KORKMAYIN

Boardman, Google’a karşı dürüst ve açık olmanın önemli olduğunu düşünüyor. Gerçek geri bildirimler vermek için sahadaki deneyiminden yararlanıyor. Ona göre, Google gibi prestijli bir şirket, görüşmelerde genellikle olumlu bir atmosfer oluşturur ve insanlar genellikle övgüyle başlarlar. Ancak Boardman, işin iyisiyle kötüsüyle düşündüğünü açıkça ifade etmekten çekinmediğini belirtiyor. Bu tür dürüstlüğün, insanlar arasında güven sağlamada önemli bir rol oynadığını düşünüyor.

SİZİ MUTLU EDEN İŞİ YAPIN

Son olarak, Boardman, insanı mutlu eden işi yapmanın önemini vurguluyor. Ona göre, Google gibi bir şirkete birden fazla kez başvuramayacağını belirterek, yaklaşık on yıl önce başvurduğu işin tam olarak kendisine uygun olduğunu ancak bu fırsatı kaçırdıktan sonra Google’da kendisi için uygun bir pozisyon bulamadığını dile getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir