Verilere Göre Şirketler Üretken Yapay Zeka Kullanarak Çalışan Sayısını Azaltacak

Yeni veriler şirketlerin yapay zeka kullanarak çalışan sayısını azaltmaya yönelik bir eğilim içinde olduğunu gösteriyor. Adecco Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel şirketlerdeki üst düzey yöneticilerin %41’i, üretken yapay zekayı benimsedikçe iş gücü büyüklüklerinde azalma olacağını düşünüyor.

Adecco Group tarafından yapılan bu araştırmada 2.000 büyük şirketin üst düzey yöneticilerine gelecek yıllarda ne olacağına dair tahminleri soruldu. Şirketler üretken yapay zeka sayesinde önümüzdeki beş yıl içinde daha az insan işe alacaklarını düşünüyor. Bu yaklaşım maliyeti azalttıkları için şirketler tarafından olumlu karşılanabilir ancak işsiz kalan insanların daha az harcama yapması ve gelirlerin azalması gibi sonuçlar doğurabilir.

Microsoft gibi yapay zeka destekçileri, üretken yapay zekanın çalışanlara yardımcı olmak ve onları değiştirmek yerine desteklemek amacıyla kullanıldığını iddia ediyor. Ancak bu yeni teknolojinin binlerce kişiyi olumsuz etkileyeceğini yapılan araştırmadan görebiliyoruz. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Ağustos 2021 tarihli verilerine göre, üretken yapay zekadan en çok etkilenecek sektörleri arasında kadınların yoğun olduğu gelişmiş ülkelerdeki memur işçiler bulunuyor.

Adecco Group’un bulguları, yöneticilerin iş gücünün küçüleceğine inandığını gösterse de, Adecco CEO’su Denis Machuel, yapay zeka tarafından yapılan işlerle insan gücüyle yapılan işler arasında bir denge olacağını söyledi. Uluslararası Çalışma Örgütü, yapay zekanın herkesin işini almasının mümkün olmadığını, bunun yerine işçilerin bazı görevlerinin otomatikleştirileceğini ve böylece diğer görevlere odaklanabileceklerini belirtti. Ayrıca şirketlerin çalışanlarını yapay zeka kullanımı konusunda eğitmeye teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir