Kırım Tatar halkının millî lideri Kırımoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu ile görüştü

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 24 Nisan 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile görüştü.

Kırımoğlu ve Topçu, Kırım Tatarlarının durumunu ve Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimi dolayısıyla Türkiye’ye gelen Kırım Tatarlarının yerleşim sorunlarını ele aldı.

Görüşmeye, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ardahan Milletvekili Kaan Koç, Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov, Kırım Milli Varlık Vakfı Başkan Yardımcısı Aliye Çıtak, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi ve Kırımoğlu’nun Yardımcısı Şevket Usmanov ve Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar katıldı.

Topçu, Kırımoğlu ve beraberindeki heyetin ziyareti için onur duyduklarını belirterek, teşekkür etti.

“KIRIM TATARI SOYDAŞLARIMIZIN GÜVENLİK VE ESENLİĞİNİN TEMİNİ DE TÜRKİYE’NİN ÖNCELİKLERİ ARASINDADIR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu görüşmede, “Cumhurbaşkanımız Vatikan’a gönderdiği mektupta; ‘Türkiye, insani diplomasi şiarıyla Kırım’ın yasa dışı ilhakının gerçekleştiği 2014 yılından bu yana Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyor.’ kararlılığımızı ifade ederek, hemen her fırsatta her platformda da, “Kırım’ın yerli halklarından olan Kırım Tatarı soydaşlarımızın güvenlik ve esenliğinin temini de Türkiye’nin öncelikleri arasındadır” diyerek kesin bir dille bütün muhataplarına hatırlatmaktadır.” dedi.

UKRAYNA VE FİLİSTİN SORUNUNUN ADİL BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜME KAVUŞMASI ŞART

Topçu, 7 Ekim’den bu yana Filistin halkına karşı işlenen insanlık suçlarının önlenmesi gerektiğini de ifade ederek, “1967 sınırlarında ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını, Ukrayna ve Filistin sorununun adil bir şekilde çözüme kavuşmasının bölgenin, dünyanın istikrarı ve barışı için şart olduğunu, bütün uluslararası ilişkilerinde ‘Türk samimiyeti ve diğergamlığı’ ile en üst seviyede her platformda açık seçik talep edildiğini” kaydetti.

Ayrıca Topçu, 24 Nisan 1983’de ebediyete irtihal eden eserleri ve fikirleriyle fikir ve düşünce dünyasında büyük katkıları olan, Mütefekkir ve Sosyal Psikolog Prof. Dr. Erol Güngör’ü saygı ve rahmetle andı. 24 Nisan 1995 tarihinde kurulan kardeş ülke Irak’ın ve Türkmenlerin birliğinin siyasi adresi ITC’nin kuruluş yıl dönümünü kutladı. Kırımoğlu, Topçu’ya desteklerinden ve makamında ağırladıklarından dolayı teşekkür etti. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir